ПРОФІЛАКТИКА СУЇЦИДАЛЬНОЇ ПОВЕДІНКИ У НЕПОВНОЛІТНІХ

Суїцидальна поведінка в підлітків:  запобігти та допомогти

Підліткові суїциди: чому діти грають у смерть

Батькам варто звернути увагу на такі симптоми підлітка:

Словесні погрози: деякі суїциданти досить чітко говорять про свої наміри. Існують прямі твердження: «Я не можу цього витримати», «Я не хочу більше жити», «Я хочу покінчити з собою». Часто вислови можуть бути замасковані: «Ви не повинні про мене турбуватися», «Я не хочу створювати вам проблеми», «Скоро, дуже скоро цей біль буде позаду», «Вони дуже скоро пожалкують, коли я їх залишу» тощо. Такі погрози батьки повинні сприймати серйозно.

• Різка зміна в поведінці: наприклад, активний підліток може стати замкнутим та заглибитись у себе; нерішучий може здійснювати надзвичайно ризиковані вчинки. Сюди відносяться і незвичні покупки: підліток може прагнути купити, наприклад, мотузку та інші речі, які можуть асоціюватися з суїцидом.
  • Різного роду адикції (схильність, згубна звичка): токсикоманія, наркоманія, алкоголізм, ігроманія тощо.
  • Відмова та роздавання власних речей: той, хто вирішив здійснити самогубство, може роздавати речі.
  • Ознаки депресії: зміни у вживанні їжі, порушення сну, тривожність, неврівноваженість, втрата інтересу до діяльності.
  • Проблеми в школі: пропуски уроків, емоційні вибухи чи інша поведінка, не властива дитині.
  • Теми смерті: бажання закінчити своє життя може проявлятися у малюнках, поезії, записах у щоденнику, прослуховувані траурної музики тощо.
  • Раптові (неочікувані) стани ейфорії: підліток має щасливий вигляд після тривалого депресивного стану – це означає, що він відчуває полегшення від остаточно прийнятого рішення про скоєння самогубства.
  • Інші ознаки: часті інциденти, скарги на фізичний стан організму, гіперактивність, агресивність, неадекватна поведінка з метою привернення уваги або досить тривале переживання горя після втрати близької людини.

Рекомендації  у випадку виникнення ознак суїцидальної поведінки у підлітків, радимо здійснювати наступні види допомоги:

• приймайте суїцидента як особистість;
  • налагодьте турботливі стосунки;
  • не сперечайтеся;
  • запитуйте;
  • пропонуйте конструктивні підходи; вселяйте надію;
  • оцініть міру ризику самогубства;
  • не залишайте людину одну у випадку високого суїцидального ризику;
  • важливо якомога довше зберігати турботу і підтримку підлітка;
  • використовуйте засоби піднесення цінності особистості дитини, її життя.

КОРИСНІ РЕСУРСИ ЗАПОБІГАННЯ САМОГУБСТВА ПІДЛІТКІВ

Запобігання самогубству: роль школи

Запобігання самогубству: що можуть зробити батьки

Як батькам говорити про суїцидальні думки з своїми дітьми